آذر 13, 1402
مدیریت زمان

مدیریت زمان از دیدگاه دکتر ماکان آریا پارسا

به گفته دکتر ماکان آریا پارسا مدیریت زمان نقش بسیار موثری در سازماندهی فعالیت های روزمره و همچنین بهبود عملکرد افراد در زندگی شخصی و اجتماعی آن ها دارد. بسیاری از افراد دائما در حال برنامه ریزی و اولویت بندی کارهایشان هستند اما در اکثر مواقع نمی توانند به برنامه خود عمل نمایند. این موضوع زمانی اتفاق می افتد که آن ها بدون در نظر گرفتن وقت و زمان خود برنامه ریزی می کنند. قطعا برنامه ریزی یکی از مهم ترین اقداماتی می باشد که برای مدیریت وقت خود باید انجام دهید، اما هرگز فراموش نکنید که این کار باید اصولی و منطقی انجام شود.

نقش مدیریت زمان در زندگی کاری افراد نیز بسیار تاثیرگذار است. معمولا افرادی که اهمیت مدیریت وقت را درک نموده اند، می توانند به راحتی زندگی شخصی و کاری خود را از یکدیگر تفکیک کنند. این افراد در هر جایگاه شغلی که باشند، می توانند از زندگی و کار خود لذت ببرند و احساس رضایت داشته باشند. به طور کلی در ادامه شما را با اهمیت مدیریت وقت و مزایای آن را در زندگی به طور کامل آشنا خواهیم کرد.

اهمیت مدیریت زمان در زندگی

طبق نظر دکتر ماکان آریا پارسا مدیریت زمان به معنای تقسیم بندی موثر وقت برای رسیدگی به تمامی فعالیت ها بر اساس اولویت بندی می باشد. بنابراین افرادی که بتوانند وقت خود را به خوبی مدیریت نمایند به راحتی می توانند به تمامی کارهایشان رسیدگی کنند. اهمیت مدیریت وقت زمانی روشن می شود که افراد بدون استرس و با حفظ انرژی خود تمامی فعالیت هایشان را انجام می دهند. توجه داشته باشید که مدیریت زمان و برنامه ریزی ارتباط موثری با یکدیگر دارند. به همین دلیل اگر بخواهید زمان خود را به خوبی مدیریت نمایید، باید یک برنامه ریزی اصولی و منطقی داشته باشید.

با مدیریت زمان و برنامه ریزی شما به راحتی می توانید فعالیت های مورد نظرتان را در کمترین زمان ممکن و در آرامش کامل انجام دهید. متاسفانه افرادی که به این موضوع اهمیتی نمی دهند وقت و انرژی زیادی را صرف انجام یک فعالیت مشخص می کنند. به همین دلیل دیگر زمان و یا انرژی کافی برای رسیدگی به باقی کارهایشان نخواهند داشت. این موضوع موجب می شود تا کیفیت کارها به شدت کاهش پیدا کند و روی کیفیت زندگی افراد نیز تاثیر مستقیم داشته باشد. به طور کلی هدف از مدیریت زمان کار کردن هوشمندانه تر در مدت زمان کمتر و با کیفیت بالاتر است.

مدیریت زمان و برنامه ریزی

تکنیک های موثر برای مدیریت نمودن زمان

دکتر ماکان آریا پارسا اعتقاد دارد که آشنایی با تکنیک های مدیریت زمان به شما کمک می کند تا بتوانید وقت خود را به صورت منطقی و اصولی مدیریت نمایید. با استفاده از این تکنیک ها به راحتی می توانید فعالیت های خود را مطابق با برنامه ریزی انجام شده پیش ببرید. این تکنیک ها عبارتند از:

اهدافتان را تعیین نمایید

ظبق نظر دکتر ماکان آریا پارسا اولین کاری که برای مدیریت زمان باید انجام دهید، تعیین اهدافتان است. تا زمانی که مشخص نکنید چه اهدافی دارید و قرار است به چه چیزی دست پیدا کنید، نمی توانید برنامه ریزی داشته باشید. برای شروع می توانید تمامی رویاهای خود را به طور صادقانه یادداشت نمایید و سپس اهداف واقعی خود را از میان آن ها انتخاب کنید.

از اهدافتان مانند راز محافظت کنید

اگر می خواهید به اهداف خود دست پیدا کنید از آن ها مانند راز محافظت نمایید. زمانی که اهداف خود را با دیگران به اشتراک می گذارید، احتمال رسیدن به آن ها را کاهش می دهید. زیرا برخی از افراد سعی می کنند شما را متقاعد نمایند که اهدافتان دست نیافتنی، سخت، غیر ممکن و … است. این موضوع می تواند انگیزه و انرژی شما را برای ادامه مسیر به شدت کاهش دهد.

برنامه ریزی اصولی داشته باشید

یکی از مهم ترین تکنیک های مدیریت زمان برنامه ریزی است. فراموش نکنید که مدیریت زمان و برنامه ریزی ارتباط بسیار موثری با یکدیگر دارند. بنابراین اگر نتوانید برنامه درست و اصولی داشته باشید، نمی توانید زمان خود را نیز مدیریت نمایید. هنگامی که برنامه مشخصی را برای انجام کارهایتان تعیین می کنید، مسیر برای شما روشن می شود. به همین دلیل راحت تر می توانید کارهایتان را اولویت بندی نمایید و احتمال شکست خود را نیز کاهش می دهید.

حواس پرتی را کنترل کنید

متاسفانه حواس پرتی از اصلی ترین دلایلی است که مدیریت زمان را مختل می کند. بنابراین زمانی که برای انجام یک کار مشخص در نظر می گیرید، فعالیت های دیگر را فراموش کنید و تنها روی کار مورد نظرتان تمرکز نمایید. برای کنترل حواس پرتی و تمرکز روی برنامه خود بهتر است به موارد زیر توجه کنید.

  • از تعیین زمان استراحت در برنامه ریزی خود غافل نشوید.
  • بهانه تراشی را کنار بگذارید و قاطعانه تصمیم گیری کنید.
  • کارها و اهدافتان را اولویت بندی کنید و در ابتدا کارهای مهم را انجام دهید.

تکنیک های مدیریت زمان

مدیریت زمان ضروری ترین نیاز موفقیت در زندگی

از دیدگاه دکتر ماکان آریا پارسا اگر به دنبال موفقیت در زندگی خود هستید، نباید اهمیت وقت و مزایای مدیریت زمان را در زندگی نادیده بگیرید. از مهم ترین فواید این مهارت در زندگی می توان به موارد زیر اشاره داشت.

دستیابی به اهداف

مدیریت زمان و برنامه ریزی به شما کمک می کند تا اهدافتان را شفاف سازی نمایید و مراحل دستیابی به آن ها را طراحی کنید. این کار موجب می شود تا روند دستیابی به اهدافتان را درک کرده و انگیزه بیشتری برای رسیدن به آن ها پیدا نمایید.

سازماندهی بهتر کارها

با مدیریت وقت به راحتی می توانید کارهای خود را اولویت بندی کنید. این موضوع به شما کمک می نماید تا برای انجام کارهایتان سردرگم نشوید و مطابق با برنامه ریزی تمامی کارهای خود را انجام دهید. از طرفی می توانید در کنار لذت بردن از انجام فعالیت های مورد نظرتان، استرس کمتری برای زمان بندی داشته باشید.

ایجاد تعادل میان کار و زندگی

مدیریت زمان و برنامه ریزی به شما کمک می کند تا بتوانید کارهایتان را به درستی مدیریت نمایید. از طرفی وقت آزاد بیشتری خواهید داشت و می توانید به تفریحات مورد علاقه خود بپردازید. این کار موجب می شود تا در زندگی شخصی و یا کاری خود روابط سالم تری داشته باشید. همچنین می توانید کیفیت عملکرد خود را افزایش دهید و در زندگی موفق ترین را تجربه کنید.

این مطلب ادامه دارد…

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *